Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

18 września 2024 r.
16:41

Farma wiatrakowa w Kraśniku oficjalnie otwarta. Dostarczy prąd do 16 tysięcy gospodarstw

Szczere pola między Kraśnikiem a Dąbrową Bór, a na nich… siedem 200 metrowych wiatraków. To one mają zapewnić niemal 25 MW energii, co pozwoli na obsłużenie 16 tysięcy gospodarstw w regionie. W środę 18 września przedstawiciele firm realizujących inwestycję oraz lokalne władze dokonali wspólnie otwarcia farmy. Na uroczystości pojawił się Miłosz Motyka, wiceminister klimatu i środowiska. To inwestycja w bezpieczeństwo energetyczne powiatu – mówią zgodnie inwestor, samorządowcy i wiceminister.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– To jest inwestycja, która jak widać, wspiera transformację energetyczną Polski. To jest inwestycja, która była realizowana w czasie, gdy te regulacje były jeszcze bardziej restrykcyjne, na co wskazuje sama branża – komentuje wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.

Zapowiada również więcej tego typu inwestycji zarówno w Polsce, jak i w regionie. W ich realizacji ma pomóc zmiana prawa. Chodzi nie tylko o głośną sprawę zmiany odległości minimalnej na jakiej można budować wiatraki z 700 do 500 metrów od zabudowań, ale również przyspieszenia proceduralnego takich inwestycji. Motyka zapowiada, że takie zmiany pozwoliłyby na skrócenie czasu na lokalizowanie farm wiatrakowych nawet o połowę. Jak podkreśla wiceminister, już dzisiaj tego typu miejsca są jedną z podstaw transformacji energetycznej w Polsce.

Dzisiaj blisko 17 procent terenu naszego kraju jest dostępne jest do tego żeby zlokalizować tam farmy wiatrowe. Za naszymi regulacjami będzie szła gigantyczna zmiana, bo szacujemy, że ten potencjał może wzrosnąć nawet do 24, 25 procent, czyli jest to blisko 30, 40 procent terenu więcej niż obecnie, które będzie mogło być przeznaczane pod tego typu inwestycje – przekonuje Motyka.

Zarówno wiceminister jak i samorządowcy zwracają uwagę nie tylko na ekologiczne korzyści płynące z budowy tej farmy wiatrowej, ale również na jej ekonomiczne walory. Dzięki tej inwestycji prąd dla okolicznych samorządów ma stać się znacznie tańszy. Wicewojewoda lubelski Andrzej Maj podkreślił również, że przy okazji tej budowy przełamano „wiele demonów” i obaw jakie mieli mieszkańcy.

– Przełamujemy pewien temat tabu wśród społeczeństwa, dlatego że te demony związane z tą inwestycją były naprawdę bardzo duże. Te niepokoje społeczne były duże. Okazało się, że po wybudowaniu tego, nic się nie wydarzyło wielkiego. Nie ma hałasu, tylko zmiany krajobrazowe, ale wydaje mi się jest to najmniejsza rzecz. Każda tona węgla, która jest zużyta mniej do produkcji energii jest dla Polski, dla Europy, dla świata, dla przyszłych pokoleń dobrą inwestycją. Dlatego mam nadzieję, że to nie jest ostatnia inwestycja w powiecie kraśnickim dotycząca farm wiatrowych – twierdzi Maj.

– To obniża też cenę prądu, ta energia jest o wiele tańsza. Też podejście społeczne firm, które budują takie farmy, chociażby podejście tej firmy, która tutaj budowała. Jest dobra współpraca z samorządem, są inwestycje dla samorządu, jest wspieranie kultury i sportu, także wszyscy na tym skorzystamy – dodaje wicewojewoda.

Kraśnickie wiatraki powstały przy udziale kilku firm i samorządów. Głównym wykonawcą i tą firmą, która będzie odpowiedzialna za obsługę farmy jest firma OX2.

Farma wiatrowa Kraśnik składa się z siedmiu turbin wiatrowych, każda o mocy 3,45 MW, czyli w sumie mamy tutaj 24 MW mocy zainstalowanej. Ta farma wiatrowa będzie rocznie produkowała około 80 GWh mocy co pozwala nam zasilić około 16 tysięcy gospodarstw domowych – tłumaczy Tomasz Guzowski dyrektor ds. rozwoju biznesu OX2.

Jak dodaje, w ramach inwestycji firma wybudowała 5 km dróg, 15 km tras kablowych, na których położono 40 km kabli. Jest to 6 tego typu inwestycja tej firmy w Polsce. A jakie są jej cele? Jak mówią jednym głosem rząd, inwestorzy i samorządowcy – dekarbonizacja gospodarki, zwiększenie udziału zielonej energii w miksie energetycznym i zagwarantowanie bezpieczeństwa energetycznego.

– Naszym zobowiązaniem jest zagwarantowanie stabilności systemu elektroenergetycznego i tego byśmy mieli wszyscy dostęp do stabilnej, czystej, taniej energii. Ale naszym zobowiązaniem jest też dbanie o środowisko, bo zmiany klimatu są faktem – podsumowuje wiceminister Motyka.

Jak twierdzi, zielona energia może zapewnić „odmieniane przez wszystkie przypadki” bezpieczeństwo i zagwarantować niezależność od dostaw paliw z „często niedemokratycznych” państw.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika Łęczna nie otrzymują na czas pensji wobec czego przed niedzielnym meczem z Odrą Opole na jego piłkarze w ramach protestu wyszli na murawę z kilkuminutowym opóźnieniem. Po zakończeniu spotkania kibice zielono-czarnych domagali się w mediach społecznościowych odpowiedzi zarządu klubu do zaistniałej sytuacji. Ta została opublikowana w środę wieczorem

Walka o mistrzostwo LNBA jest bardzo zacięta

LNBA: Matematyka pokonała Patobasket i wyrównała stan rywalizacji

Wydawało się, że już w niedzielę poznamy mistrza LNBA. Okazało się jednak, że stara gwardia jeszcze się dobrze trzyma, co pokazał niedzielny mecz. Matematyka wygrała z Patobasketem i o losach tytułu zadecyduje trzecie spotkanie.

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Kucharz, juror Masterchefa i Masterchefa Juniora, Tomasz Jakubiak nie żyje. Miał 41 lat.

Stal Kraśnik powiększyła przewagę nad Lublinianką do sześciu punktów

Stal Kraśnik ucieka Lubliniance, Hetman Zamość podziękował trenerowi

W środę została rozegrana 26. kolejka Keeza IV ligi. Stal Kraśnik bez problemów wygrała mecz z Kłosem Gmina Chełm 4:0, a skoro Lublinianka zostawiła trzy punkty w Janowie Lubelskim, to lider powiększył przewagę nad ekipą z Wieniawy do sześciu punktów. Kolejnej porażki doznał Hetman Zamość, a działacze szybko po spotkaniu poinformowali, że Robert Wieczerzak i jego sztab zostali odsunięci od prowadzenia drużyny.

Courtney Ramey rozegrał znakomite zawody

PGE Start Lublin pewnie pokonał PGE Spójnia Stargard

Środowe popołudnie w hali Globus upłynęło kibicom w przyjemnej atmosferze. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego zrehabilitowali się za klęskę w Słupsku i pewnie ograli PGE Spójnia Stargard 86:75.

Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i prowadzi w finałowej rywalizacji 1-0
ZDJĘCIA
galeria

Pierwszy mecz finału: Bogdanka LUK Lublin lepsza od Aluron CMC Warty Zawiercie

W pierwszym spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i w rywalizacji do trzech wygranych prowadzi 1-0. Drugi mecz finału w sobotę, w Lublinie

Grupa Azoty "Puławy" traci pieniądze, zmniejsza zatrudnienie i zaciąga kredyty. Strata netto za rok 2024 przekracza 360 mln zł
biznes

Azoty nadal na hamulcu. Setki milionów złotych straty

Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych pokazała wyniki finansowe za rok 2024. Nie ma powodów do radości. Spółki kontrolowane przez "Puławy" straciły w tym czasie ponad 367 mln zł. Sprzedaż krajowa spadła o jedną czwartą. Pracę straciło kilkaset osób.

Mitsune

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025: Kto w lipcu zagra w Lublinie?

Międzygatunkowe eksploracje, muzyczne eksperymenty, japoński folk, improwizacje i na przykład muzyka połączona z archiwalnymi nagraniami NASA z misji księżycowej. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia coraz bliżej, a organizatorzy prezentują kolejnych wykonawców.

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

Wczoraj około godziny 10:00 na Alejach Jana Pawła II w Zamościu doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego. 79-letni kierowca cofając samochodem potrącił 77-letnią kobietę. Piesza trafiła do szpitala.

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!
QUIZ

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!

Lublin od lat przyciąga nie tylko turystów spragnionych historii i klimatycznych zaułków, ale także... filmowców! Stolica województwa lubelskiego to prawdziwy skarb dla reżyserów szukających niebanalnych lokalizacji – z jednej strony tętniące życiem Stare Miasto, z drugiej – zabytkowe ulice, klimatyczne kamienice i plenery, które z powodzeniem "grają" nie tylko Lublin, ale też Paryż, Wilno czy fikcyjne miasta z dawnych epok. Znasz te kultowe produkcje i wiesz że Lublin w nich występował? Sprawdź się w naszym quizie!

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Zakończono poszukiwania 73-letniej seniorki z powiatu włodawskiego, która zaginęła w lutym ubiegłego roku.

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Do Muzeum Wsi Lubelskiej zawitały wyjątkowe, czworonożne mieszkanki – owce świniarki wraz ze swoimi jagniętami. Zwierzęta będzie można podziwiać do jesieni. Nowych mieszkańców jest jednak więcej.

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Przez cały maj zamknięty dla pacjentów zostanie oddział chirurgii w janowskim szpitalu. Nie jest znana przyczyna tej decyzji.

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 4 rozpoczął się nabór pacjentek do przełomowego badania, które może zrewolucjonizować sposób diagnozowania endometriozy. 160 kobiet w wieku 18–45 lat będzie mogło bezpłatnie przetestować innowacyjny test EndoRNA, który — jeśli okaże się skuteczny — może zastąpić bolesną laparoskopię.

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Sąd Okręgowy w Lublinie nie miał wątpliwości – Szymon C., 19-latek podejrzany o spowodowanie tragicznego wypadku w Chełmie, pozostanie dalej w areszcie. W wypadku który miał miejsce pod koniec marca zginęli dwaj 18-latkowie przewożeni w bagażniku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium